Så kul att vi alltid får så många på våra nätverksmöten! Igår var det nämligen möte för Veberod.nu’s annonsörer och samarbetspartners!
Med fullsatt salong och härliga människor som direkt minglade och lärde känna fler i nätverket, kändes det som en härlig afton var på gång!
Aftonen började med att alla fick presentera sig, så att man visste vem alla var. Därefter blev det helstekt skånegris och alternativ för de som ville det. Gott som vanligt när Puben fixar käket!
Kvällen fortsatte i rask takt med att Veberödsgruppen presenterade sig och vad de gör och vad som är på gång. Veberödsgruppen som består av Veberod.nu, Medborgarkontoret, Företagarföreningen, Polisen, Byarådet och Föreningsalliansen, gick igenom status. Allt ifrån juristjour, nominering till årets företagare, skolor, idrottshallar, hemsidor, bussar… gicks igenom. En översikt som ger en uppfattning av en del av allt ideellt arbete som egentligen görs för att hålla Veberöd så vital som byn är.
Nästa sak att prata om var den kommande Veberödsappen! Vi tror att den kan bli ett bra komplement till hemsidan, då erbjudanden och superlokal information från polis, kommun, föreningar mfl, direkt kan skickas ut till er som har appen. Vi har redan med Taxi 80000 Skåne och Sibylla/Frendo och Team Helheten med de första erbjudandena! Appen kommer att vara lanserad till att visas på julskyltningen, så håll utkik!
Som final på mötet var en intervju med Ali Ismail! En Veberödsbo som varit årets företagare i Lund 2012, entreprenör mm OCH som nu etablerar 3 !!! företag i Veberöd. Canopus Medical, Insolidex och Birka Biostorage. En fabrik som ska tillverka hudsalvor på medicinsk nivå, ett företag som ska tillverka avancerad mekanik till proteser och liknande samt ett företag som ska agera medicinskt nav för lagring och hantering av biologiskt material till läkemedelsföretag. Ett spännande tillskott till vår redan fantastisk by minst sagt!
Ytterligare ett stort steg för att sätta Veberöd än mer på kartan eller hur!!
Tack alla företag som gör det möjligt att driva Veberod.nu och att kunna vara med i byutvecklingen. Utan Er hade det inte varit möjligt!!
Vi är glada att kunna bjuda in till inofficiell utställning söndagen den 24 september på Veberöds Brukshundsklubb. Utställningen är öppen för alla raser. Vi kommer även att ha Barn med hund för våra yngre utställare och såklart Veberöds vackraste
Njut av höstens skiftningar under ett vilsamt skogsbad i Romeleåsens böljande landskap där vi upplever naturen med alla sinnen. Vi vandrar långsamt en kortare sträcka och stannar vid rofyllda platser. Allt du behöver ta med dig är bekväma kläder och ett underlag att sitta/ligga på.
Skogsbadsmetodiken utvecklades i Japan under 1980-talet för att minska den stressrelaterade ohälsan hos befolkningen och har sedan dess spritts över världen. Ett skogsbad är en sensorisk upplevelse där vi stegvis aktiverar våra sinnen under långsam vandring i naturen. Under ett skogsbad badar vi inte på vanligt vis utan det är våra sinnen som badar i natur.
Jag som guidar är certifierad skogsbadsguide (Scandinavian Nature and Forest Therapy Institute) och har en masterexamen i Miljöpsykologi från Sveriges Lantbruksuniversitet.
Anmälan: Via epost till info@timeforrest.se och betalning 300 kr till swishnummer 1230946277 senast den 18/9. Märk betalningen med ditt namn och vilket evenemang det avser. Det är ett begränsat antal platser så det är först till kvarn som gäller. Mer praktisk information om vandringen ges efter anmälan. Anmälan är bindande. Välkomna!
Följ mig gärna via min FB sida: For Rest Romeleåsen och kika in på min hemsida: www.timeforrest.se