Vi arbetar för att erbjuda en medborgarservice till alla i kommunen utifrån lokala behov, det gör vi idag på olika sätt genom både fast och flexibel närvaro. Det är behovet från medborgarna som styr vår platsnärvaro. Medborgarcenter i Veberöd är den lokala plats i kommunen som har flest besökare.
Under 2016 och 2017 har vi på medborgarcenter i Södra Sandby och Genarp, som haft lägst antal besökare under senaste åren, utvecklat nya former för flexibel platsnärvaro utifrån medborgarnas behov. Den flexibla platsnärvaron med temaföreläsningar har varit mycket uppskattad och vi har träffat fler medborgare där än på de fasta kontoren. Efterfrågan på denna närvaro ökar utifrån att fler verksamheter, föreningar, organisationer i hela Lunds kommun vill boka in oss. I både Genarp och Södra Sandby har vi därför sagt upp våra fasta lokaler och förändringen gäller från årsskiftet. Vi kommer att finnas kvar på dessa orter på t ex träffpunkter, bibliotek och andra platser där medborgarna finns. I Södra Sandby lite mindre utifrån en låg efterfrågan – medan i Genarp 1-2 gånger i veckan vilket i stort motsvarar dagens närvaro. Det kommer också att finnas bokningsbara tider även framöver.
I Veberöd är det också medborgarnas behov som styr, och vi kommer att se över behovet av flexibel platsnärvaro även där. På sikt gör vi bedömningen att medborgarcenter kan behöva ha endast ett fast kontor men många möjligheter till flexibel platsnärvaro och i vissa fall/perioder även fast lokal närvaro. Inga förändringar planeras i Veberöd under 2017, men under 2018 kommer vi att se över vår flexibla platsnärvaro och det kan komma att påverka de fasta öppettiderna. Syftet är att vi ska nå fler medborgare med vår service och information – även i Veberöd.
Det finns olika kontaktvägar med kommunen (telefon, mejl, sociala medier, e-tjänster och besök) och en trend i många kommuner är att antalet fysiska besök minskar.
Vi följer utvecklingen och försöker hitta lösningar där vi på bästa sätt kan uppfylla medborgarnas behov av kontaktvägar för medborgarservice med de kommungemensamma resurser vi har.
/Ann Ekvall
Chef för enheten för medborgarkontakt
Lunds kommun, Kommunkontoret
Vi är glada att kunna bjuda in till inofficiell utställning söndagen den 24 september på Veberöds Brukshundsklubb. Utställningen är öppen för alla raser. Vi kommer även att ha Barn med hund för våra yngre utställare och såklart Veberöds vackraste
Njut av höstens skiftningar under ett vilsamt skogsbad i Romeleåsens böljande landskap där vi upplever naturen med alla sinnen. Vi vandrar långsamt en kortare sträcka och stannar vid rofyllda platser. Allt du behöver ta med dig är bekväma kläder och ett underlag att sitta/ligga på.
Skogsbadsmetodiken utvecklades i Japan under 1980-talet för att minska den stressrelaterade ohälsan hos befolkningen och har sedan dess spritts över världen. Ett skogsbad är en sensorisk upplevelse där vi stegvis aktiverar våra sinnen under långsam vandring i naturen. Under ett skogsbad badar vi inte på vanligt vis utan det är våra sinnen som badar i natur.
Jag som guidar är certifierad skogsbadsguide (Scandinavian Nature and Forest Therapy Institute) och har en masterexamen i Miljöpsykologi från Sveriges Lantbruksuniversitet.
Anmälan: Via epost till info@timeforrest.se och betalning 300 kr till swishnummer 1230946277 senast den 18/9. Märk betalningen med ditt namn och vilket evenemang det avser. Det är ett begränsat antal platser så det är först till kvarn som gäller. Mer praktisk information om vandringen ges efter anmälan. Anmälan är bindande. Välkomna!
Följ mig gärna via min FB sida: For Rest Romeleåsen och kika in på min hemsida: www.timeforrest.se