Idag installerades 5 nya smarta vägbelysningar på Nils Påls väg… precis där cykelbanan korsar från Idalaskolan.
Ett projekt som vi skrev om den 11:e september HÄR.
Ikväll startar alltså denna belysning skarpt! Detta innebär att belysningen kommer att känna av hur cyklar, gående och bilar närmar sig. Dels är tanken att spara el då belysningen kommer att dimma ner när den inte används, men också kunna varna om tex en cykel är på väg att korsa vägen genom att dimma upp belysningen.
Vi är väldigt nyfikna på vad NI i byn som använder vägen tycker, så välkomna att höra av er sen vad nu tycker!
Olika testinställningar kommer att provas fram till slutet av 2021.
Nils Påls väg – Idala cykelväg
Belysningsprojektet Critisec, som är ett samarbete mellan Tyréns, Atelje Lyktan, Sensative, Seneco, Rise, Smarta Byar och Idala vägförening
Vi är glada att kunna bjuda in till inofficiell utställning söndagen den 24 september på Veberöds Brukshundsklubb. Utställningen är öppen för alla raser. Vi kommer även att ha Barn med hund för våra yngre utställare och såklart Veberöds vackraste
Njut av höstens skiftningar under ett vilsamt skogsbad i Romeleåsens böljande landskap där vi upplever naturen med alla sinnen. Vi vandrar långsamt en kortare sträcka och stannar vid rofyllda platser. Allt du behöver ta med dig är bekväma kläder och ett underlag att sitta/ligga på.
Skogsbadsmetodiken utvecklades i Japan under 1980-talet för att minska den stressrelaterade ohälsan hos befolkningen och har sedan dess spritts över världen. Ett skogsbad är en sensorisk upplevelse där vi stegvis aktiverar våra sinnen under långsam vandring i naturen. Under ett skogsbad badar vi inte på vanligt vis utan det är våra sinnen som badar i natur.
Jag som guidar är certifierad skogsbadsguide (Scandinavian Nature and Forest Therapy Institute) och har en masterexamen i Miljöpsykologi från Sveriges Lantbruksuniversitet.
Anmälan: Via epost till info@timeforrest.se och betalning 300 kr till swishnummer 1230946277 senast den 18/9. Märk betalningen med ditt namn och vilket evenemang det avser. Det är ett begränsat antal platser så det är först till kvarn som gäller. Mer praktisk information om vandringen ges efter anmälan. Anmälan är bindande. Välkomna!
Följ mig gärna via min FB sida: For Rest Romeleåsen och kika in på min hemsida: www.timeforrest.se