Centerpartiet vill att det ska finna en skola nära där man bor för alla mindre barn, och en god äldreomsorg för våra äldre, med olika boendealternativ. Maten ska lagas på plats och av närproducerade råvaror.
Tillväxten ska ske i huvudsak genom förtätning i byarna, inte på åkermarken. Vi vil ha en grön och levande ort med biologisk mångfald.
Vi vill skapa trygghet genom liv och rörelse i byarna, utveckla de mötesplatser som finns och skapa nya. Fritidsgårdar får mer resurser och öppettider och vi värnar träffpunkterna för äldre. Bättre förutsättningar för fler restauranger och caféer. Jobba med god belysning och trygga bymiljöer.
Veberöd Utveckla Veberöd med bättre handelsgator och varför inte ett fint torg? Vi ska utveckla Hasslemölla till en naturlig samlingspunkt.
Vi vill bygga fler både lägenheter och villor i Veberöd så att det finns en valfrihet av boenden.
Vi vill utveckla bussförbindelserna här och nu, inte vänta på ett utopiskt tåg.
Påbörja en översyn på Svaleboskolans idrottshall. Större läktare, se över café-möjlighet och lokaler till föreningar.
Ny hållplats för Skåneexpressen, ute vid Rv11.
Längre öppettider på återvinningscentralen.
Renovering av duschar, omklädning och bastu på Veberödsbadet.
Starta utredning om att omvandla parkeringen vi Coop till ett torg. En naturlig samlingsplats för byn med vacker anslutning till bäcken. Givetvis som det går att parkera på, men också avgränsa och använda till en massa annat.
200 nya bostäder i Veberöd
Södra Sandby Vi vill arbeta för fler seniorbostäder och mötesplatser för föreningarna när Byahuset försvinner. Trafiksäkerheten på tex Revingevägen, Hällestadsvägen och Mårydsvägen måste tryggas genom bättre cyckelbanor och gångbanor. Vi vill bygga en pendlarparkering med laddmöjligheter vid Öståkrarondellen.
Vi är glada att kunna bjuda in till inofficiell utställning söndagen den 24 september på Veberöds Brukshundsklubb. Utställningen är öppen för alla raser. Vi kommer även att ha Barn med hund för våra yngre utställare och såklart Veberöds vackraste
Njut av höstens skiftningar under ett vilsamt skogsbad i Romeleåsens böljande landskap där vi upplever naturen med alla sinnen. Vi vandrar långsamt en kortare sträcka och stannar vid rofyllda platser. Allt du behöver ta med dig är bekväma kläder och ett underlag att sitta/ligga på.
Skogsbadsmetodiken utvecklades i Japan under 1980-talet för att minska den stressrelaterade ohälsan hos befolkningen och har sedan dess spritts över världen. Ett skogsbad är en sensorisk upplevelse där vi stegvis aktiverar våra sinnen under långsam vandring i naturen. Under ett skogsbad badar vi inte på vanligt vis utan det är våra sinnen som badar i natur.
Jag som guidar är certifierad skogsbadsguide (Scandinavian Nature and Forest Therapy Institute) och har en masterexamen i Miljöpsykologi från Sveriges Lantbruksuniversitet.
Anmälan: Via epost till info@timeforrest.se och betalning 300 kr till swishnummer 1230946277 senast den 18/9. Märk betalningen med ditt namn och vilket evenemang det avser. Det är ett begränsat antal platser så det är först till kvarn som gäller. Mer praktisk information om vandringen ges efter anmälan. Anmälan är bindande. Välkomna!
Följ mig gärna via min FB sida: For Rest Romeleåsen och kika in på min hemsida: www.timeforrest.se