Länge har det tisslat och tasslats om ett apotek i vår by. Rykten har spridit sig och jag tror ingen känt sig närmare verkligheten om ett apotek än när namninsamlingarna gjordes. Men nu händer det! Nog har många undrat vad det är som sker i Helhetens gamla lokal, strax intill St1. Nu kan vi bekräfta att det är här ett apotek kommer slå sig till ro. Apoteket är i full planering och renovering. Vem är det då som kommer driva detta? Jo, Nebil heter han. Nebil har jobbat som apotekare utomlands och har även varit i Sveriges apoteksbransch i 14 år, då bland annat som apotekschef. Han har tidigare jobbat i städer runt om i Skåne, men nu slår han sig ner i lilla Veberöd! Han anser personligen att han får en närmare kontakt med kunderna i ett litet trevligt samhälle som Veberöd, men det var även behovet som lockade honom just hit. Nebil är apotekare i grunden, men vill gärna göra det på sitt egna sätt, därav startar han nu eget.
När Nebil fick höra om namninsamlingen, som drog in ca 1700 namn blev han glad. Han har aldrig hört om något annat ställe, som lyckats dra in så många namn, för ett apotek. Han säger att han känner sig väldigt lyckligt lottad och tänker göra sitt bästa för att tillfredsställa Veberödsbornas förhoppningar. Han hoppas kunna komplettera Veberöds redan stora företagsverksamhet med vårt första nutida apotek.
Förutom att ett mer lättillgängligt apotek kommer finnas till hands för Veberödsborna hoppas Nebil kunna ge mer än så. Han vill utmärka sig genom att erbjuda en mer personlig service och nära kontakt med kunderna. En nära kontakt med sina kunder anser han är allt. ”Gamla personliga apoteket, med det nya apotekets möjligheter”, det är något Nebil strävar efter. Därför kommer han bland annat att erbjuda rådgivning, men det ligger även fler idéer och planer på lager. Han vill även att kunden ska kunna komma in och få tag på sin medicin utan någon väntan, därför vill han se till att ha ett bra och brett sortiment där han noga ser över sina produkter. Han kommer även att införskaffa djurmediciner. Han vill skapa en trevlig atmosfär med såväl soffhörna som barnhörna. Även en kaffemaskin kommer sättas in.
Han hoppas kunna öppna redan i vår, 2016. Själv kommer han stå i lokalen, men han planerar även på att inom sin tid ha 3 anställda, 5 är målet. Namnet kommer gå i stil med ”Veberöds apotek”.
Han söker för tillfället en farmaceut. (För intresse, kontakta jan@veberod.nu, så vidarebefordrar vi till Nebil.)
Namn: Nebil Charchafche
Familj: Gift, 2 flickor
Intressen: Lära känna nya människor, klassiska bilar, elektronik och amatörradio.
Vi är glada att kunna bjuda in till inofficiell utställning söndagen den 24 september på Veberöds Brukshundsklubb. Utställningen är öppen för alla raser. Vi kommer även att ha Barn med hund för våra yngre utställare och såklart Veberöds vackraste
Njut av höstens skiftningar under ett vilsamt skogsbad i Romeleåsens böljande landskap där vi upplever naturen med alla sinnen. Vi vandrar långsamt en kortare sträcka och stannar vid rofyllda platser. Allt du behöver ta med dig är bekväma kläder och ett underlag att sitta/ligga på.
Skogsbadsmetodiken utvecklades i Japan under 1980-talet för att minska den stressrelaterade ohälsan hos befolkningen och har sedan dess spritts över världen. Ett skogsbad är en sensorisk upplevelse där vi stegvis aktiverar våra sinnen under långsam vandring i naturen. Under ett skogsbad badar vi inte på vanligt vis utan det är våra sinnen som badar i natur.
Jag som guidar är certifierad skogsbadsguide (Scandinavian Nature and Forest Therapy Institute) och har en masterexamen i Miljöpsykologi från Sveriges Lantbruksuniversitet.
Anmälan: Via epost till info@timeforrest.se och betalning 300 kr till swishnummer 1230946277 senast den 18/9. Märk betalningen med ditt namn och vilket evenemang det avser. Det är ett begränsat antal platser så det är först till kvarn som gäller. Mer praktisk information om vandringen ges efter anmälan. Anmälan är bindande. Välkomna!
Följ mig gärna via min FB sida: For Rest Romeleåsen och kika in på min hemsida: www.timeforrest.se