44:e Romelecupen!
Återigen har en lyckad Romelecup genomförts!
Hela 216 lag från 60 föreningar har spelat 372 matcher under dessa fyra veckor. Mycket kämparanda och glädje har som vanligt genomsyrat denna fotbollsturningar och Vaif kan se tillbaka på en cup som stärkt gemenskap och spritt glädje genom fotbollen.
Överfull parkering och läktare visar hur populär denna cup är. Även maten har satt rekord i år, som gick åt så mycket att man fick hämta ännu mer än planerat. Vaif tycker det också är väldigt trevligt med alla positiva kommentar från föräldrar och föreningar som man får och inspirerar att fortsätta länge med denna cup.
Väldigt många är så klart inblandade för att klara av ett så stort event… Romelecupens kärna som varit på plats från tidig morgon till sen kväll är: Anna Wendel, Ann Hemmensjö, Jessica Gustafsson, Annelie Gibbs, Sofia Lloyd, Åsa Andersson, Jessica Sjöstedt och Roger Sjöstedt. Camilla Munthe som är domaransvarig i cupen har gjort ett fantastiskt jobb med att tillsätta alla domare och hjälpt dem på alla sätt. Inte att glömma är alla ledare och föräldrar som hjälper till med allt från coachning till att stå i kiosk och servering. Utan alla ideella krafter finns det så klart ingen Romelecup!
Till slut ett STORT GRATTIS till alla lag som kämpade så väl!!!

F04

F05

F06

F07

Junior

P04

P05

P06

P07








Hanna Benningson, 17 som spelar för FC Rosengård är ett av Sveriges heta framtidslöften som var på plats för att personlige dela ut priser





SE mer på Romelecupens hemsida HÄR